Na ryby si v těhotenství dávejte pozor!

Na ryby si v těhotenství dávejte pozor!
Ohodnoť článek

Ryby jsou obvykle doporučovány jako nezbytná součást jídelníčku. Ačkoli jejich vyšší cena z nich někdy dělá poměrně luxusní pokrm, doporučuje se alespoň jednou za čas do jejich nákupu investovat. K tomu, aby ryby jedly těhotné ženy, se však někteří lékaři staví poněkud skepticky. Jaké jsou příčiny jejich opatrného přístupu?

DHA napomáhá zdravému vývoji plodu

Ryby i mořské plody jsou doporučovány hlavně kvůli tomu, že obsahují polynenasycené mastné kyseliny, jež jsou součástí tuků. Významnou úlohu při zdravém vývoji a růstu plodu má v těhotenství dokosahexaenová kyselina (DHA), jež je právě v nich zastoupena. Z tohoto pohledu je možné konzumaci ryb i dalších mořských plodů jen a jen doporučit.

Rtuť obsažená v rybách může těhotným uškodit

Háček spočívá v tom, že některé ryby se někdy pohybují a jsou loveny ve znečištěných vodách. Kvůli tomu může jejich maso obsahovat různé těžké kovy (především rtuť), dioxiny, bakterie nebo parazity. Zatímco menší množství těchto látek dospělému člověku při konzumaci ryby nijak neublíží, u nenarozených a malých dětí může zavinit rozličné poruchy ve vývoji nervového systému a záporně působit na jejich růst. Jako rizikové jsou vnímány především některé druhy ryb, k nimž patří makrela královská, mečoun i žralok. Tuňáka by nemělo být snědeno více než 200 gramů týdně.

Ryby patří i na stůl těhotné ženy!

Toto varování však v žádném případě neznamená, že by se mělo v těhotenství od konzumace ryb a mořských plodů upustit. Je jen nutné důkladněji vybírat! Na jídelníčku těhotné ženy by se měly ryby a plody moře vyskytnout 1-2krát týdně s velikostí porce přibližně 130 gramů. Pečlivý výběr přispěje k tomu, že jejich konzumace bude mít jen ty nejlepší důsledky pro matku i její ještě nenarozené dítě.

Doporučované ryby

K nejčastěji doporučovaným rybám vhodným pro těhotné patří losos, treska, kapr, konzervovaný tuňák, pstruh, šproty, krevety i sardinky. Ryby, jimž se je lepší v tomto období života vyhnout, již byly zmíněny výše.

Štítky:,

Komentáře